ABC zakupu mieszkania – o czym pamiętać, kupując nieruchomość na rynku wtórnym

Dla wielu ludzi, zakup nowego mieszkania jest bardzo ważną inwestycją. Najlepiej przygotować się do tego w należyty sposób, aby uniknąć wszelkich komplikacji, które z pewnością pojawią się w procesie zakupu.

Co warto wiedzieć kupując mieszkanie?

Z pewnością należy sobie uświadomić, że jest to decyzja na długie lata. Jest ona trudna i nie ma co ukrywać – ryzykowna. Dlatego trzeba dobrze się do niej przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy. 

Istotne jest określenie budżetu oraz sprawdzenie poziomu zdolności kredytowej, jeśli nie dysponujemy wystarczającą gotówką. Warto przy tym wziąć pod uwagę kwotę, jaką planujemy wydać na remont i urządzenie inwestycji. Najlepszą metodą będzie – w tym przypadku – zapoznanie się z cennikiem 2-3 ekip remontowych i kosztem zakupu materiałów budowlanych. Przejrzyjmy również ofertę sklepów z wyposażeniem wnętrz. To nam pomoże wstępnie zapoznać się z kosztami. Gdy uporamy się z tematem finansowym, wówczas możemy rozpocząć poszukiwania wymarzonego mieszkania. Musimy zdecydować, jaki metraż oraz rozkład pomieszczeń nas interesuje. Warto zwrócić również uwagę na lokalizację inwestycji – czy w pobliżu jest wygodne połączenie komunikacyjne, czy w okolicy znajdują się placówki edukacyjne? Warto również oszacować, ile zająłby dojazd do pracy. 

Czy należy się obawiać zakupu mieszkania z rynku wtórnego?

Jeśli dokładnie sprawdzimy wcześniej wszystkie informacje, nie musimy obawiać się zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Podstawowym elementem, który należy zweryfikować, jest stan prawny nieruchomości. Bardzo dokładnie trzeba sprawdzić informacje zawarte w księdze wieczystej. Dowiemy się wówczas, czy na nieruchomości są jakieś zobowiązania i prawa do lokalu osób trzecich. Czy hipoteka jest obciążona pożyczkami lub kredytami. 

Warto zagłębić się w plan zagospodarowania przestrzennego. Można wówczas dowiedzieć się jakie inwestycje będą wybudowane w pobliżu wybranej nieruchomości w najbliższych latach. Plan można znaleźć na stronie internetowej wybranego urzędu miasta. 

Większość kupujących obawia się również dodatkowych kosztów związanych z remontem nieruchomości, dlatego należy dokładnie dopytać właściciela o stan techniczny budynku oraz – kiedy był przeprowadzany remont. Warto sprawdzić możliwość ewentualnej przebudowy. W tym celu warto zapoznać się z technicznymi planami budynku i jeśli planujemy remont – skonsultować to przed zakupem nieruchomości z architektem wnętrz. Tak, aby poznać możliwości zmiany aranżacji wnętrza.

Należy również zapoznać się z kosztami utrzymania nieruchomości. Zapytajmy więc o wysokość czynszu oraz sprawdźmy, kto jest zarządcą budynku. Zorientujmy się, czy lokal podlega pod wspólnotę mieszkaniową czy spółdzielnię.

Warto również sprawdzić:

Pamiętajmy, że kupując mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego, należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Zachowajmy rozwagę, ostrożność i dokładnie sprawdźmy nieruchomość przed jej zakupem.

  1. liczbę właścicieli nieruchomości,
  2. czy lokal posiada dodatkową komórkę lokatorską oraz miejsce parkingowe?,
  3. wartość inwestycyjną mieszkania,
  4. podatek, jaki zapłacimy od zakupu nieruchomości. 

Łukasz Matuszewski

UNITED Nieruchomości

Materiał opracowany we współpracy z portalem GetHome.